ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ 52-61

ΝΕΑ
3/12/2013

Από το planetapollon.gr
Ένα δεκάλεπτο καταπληκτικής άμυνας αρκούσε στον Απόλλωνα προκειμένου να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών γηπεδούχων και να προσθέσει μια ακόμη νίκη στο ενεργητικό του. Η ομάδα των Μελισσίων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, οι κυανόλευκοι όμως δεν αιφνιδιάστηκαν και παρέμειναν κοντά στο σκορ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-12). Με τους Κουτσουβά και Μπίτσικα να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας δυο πόντους μπροστά (27-29).

Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του Μάριου Δεσποτάκη κατάφεραν έκλεισαν τους διαδρόμους στους παίχτες των Μελισσίων, με άμυνα για σεμινάριο δέχτηκαν μόλις δέκα πόντους  και με ένα επί μέρους σερί 10-17 το δεκάλεπτο έκλεισε (37-46). Από εκεί και πέρα το νερό είχε ήδη μπει στο αυλάκι, οι κυανόλευκοι απαλλαγμένοι από το άγχος, με έξυπνη διαχείριση του εναπομείναντα χρόνου στην τελευταία περίοδο έφτασαν σε μια σχετικά εύκολη εκτός έδρας νίκη (52-61). Αιχμές του δόρατος στην επίθεση οι Κουτσουβάς 24 (2) και Μπίτσικας 20 (2) από κοντά και ο Χεργκελετζής με 9.
  • Επόμενος αντίπαλος για τον Απόλλωνα η ομάδα των Αγ. Αναργύρων την ερχόμενη Δευτέρα στις 21:30 στο κλειστό της Ριζούπολης.
Tα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν : 14-12, 27-29 (ημιχ.), 37-46 & 52-61 ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σουρμελής, Γεωργογάλας): Μαυροειδάκος, Αποστόλου, Σιλιτζήρης 9, Νίκολι 2, Παπαδόπουλος 14, Ρώσσης 10 (1), Ζερβός 4, Μαυράκης, Πέτρου 2, Τσελεμπής 11, Παπαμιχαήλ.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Δεσποτάκης, Φαρμάκης): Μανιάς, Γκινούτσης 5, Παπαποστόλου, Θύμιος 3, Κουτσουβάς 24 (2), Χεργκελετζής 9, Παλλαντζάς, Αθανασάκης, Κουτσούμπας, Μπίτσικας 20 (2)