Έσπερος Π. - ΔΑΦΝΗ 84-65

ΝΕΑ
6/3/2017

ΧΑΪΔΑΡΙ 24Ώρες
Ήττα σοκ για την ομάδα του κ. Δεσποτάκη στο ντέρμπι κορυφής στην Πάτρα κόντρα στον Έσπερο με 84-65.
Οι γηπεδούχοι, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο β΄ μέρος, πήραν τη νίκη, ενώ ανέτρεψαν και τη διαφορά των 7 πόντων με την οποία είχν χάσει στον 1ο γύρο στο Χαϊδάρι. Πλέον τα πάντα για την υπόθεση κορυφή εξακολουθούν να είναι ρευστά, καθώς όλα δείχνουν ότι η κατάκτηση του τίτλου θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Προφανώς, οι “πράσινοι” δεν ξέχασαν το μπάσκετ που ξέρουν, ούτε ξαφνικά ο Έσπερος μεταμορφώθηκε σε τόσο καλύτερη ομάδα. Όλα όμως πήγαν στραβά για τους “πράσινους” από την αρχή της αναμέτρησης. Ο Τσελεμπής υπέστη σοβαρό διάστρεμμα και αποχώρησε, στερώντας αχικά από τον κ. Δεσποτάκη μία πολύ αξιόπιστη λύση.
Το σοκ το μεγάλο όμως ήρθε με τον σοβαρό όπως όλα δείχνουν τραυματισμό του Γκίνη, ο οποίος χτύπησε στην αρχή του αγώνα και υπάρχουν φόβοι ότι έχει υποστεί ρωγμώδες κάταγμα στο δάχτυλο του ποδιού του! Όπως ήταν φυσικό, με δύο βασικά “όπλα” εκτός μάχης από το 1ο δεκάλεπτο, και μόνο το ότι η Δάφνη κατάφερε να είναι ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο ήταν άθλος.
Η καταστροφική περίοδος ήταν η 3η, όταν οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ σε 7 λεπτά 26-3, μετέτρεψαν το 39-36 του ημιχρόνου σε 65-39 στο 27΄. Από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά παγιώθηκε σε υψηλά επίπεδα, για να τελειώσει το παιχνίδι με το βαρύ 84-65.
Τίποτε ακόμη δεν έχει κριθεί, η Δάφνη έχει αποδείξει ότι έχει “μέταλλο” πρωταθλητή, είναι ακόμη στην κορυφή και όλοι στο σύλλογο ανασυντάσσονται για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Νάστος και Ρίζος.
Τα 10λεπτα: 21-18, 18-18, 26-12, 19-17.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ: Διαμαντόπουλος 1, Φραντζής 26 (4), Λαμπρόπουλος 13, Ροκανάς 2, Θανόπουλος 14 (4), Παπαγεωργίου 4, Πελεκούδας 4, Νάτσκος 2, Δ. Λυμπέρης 3 (1), Αγγελόπουλος, Οικονομόπουλος 15, Σερέτης.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ: Πατατάς, Ρώης 3 (1), Θεοδοσίου 8 (2), Κωνσταντώνης 9, Παλάντζας 7 (1), Γκίνης 3 (1), Μιχόπουλος 13 (1), Κορρές 12 (1), Φιλιππόπουλος 10, Τσελεμπής, Αθανασάκης.