Ένωση Ιλίου - ΔΑΦΝΗ 87-75

NEA
28/11/2016

ΧΑΪΔΑΡΙ 24 ώρες: Πρώτη ήττα με ''γκρίζο δάκτυλο''...

Κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο στην “καυτή” έδρα του, οι αθλητές του κ. Δεσποτάκη ηττήθηκαν με 87-75 από την Έν. Ιλίου για πρώτη φορά φέτος, σε ένα παιχνίδι όπου υπάρχουν πολλά παράπονα για τη διατησία των κ.κ. Σπυρόπουλου και Κόλλια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν χωρίς τον Μιχόπουλο, κάτι το οποίο στέρησε σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Η ομάδα του κ. Δεσποτάκη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς χτυπώντας από την περιφέρεια και προηγήθηκε με +11 (21-32) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι την ανοχή των διαιτητών, παίζοντας ασφυκτική άμυνα με πολλά φάουλ που δεν σφυρίχτηκαν, κάλυψαν τη διαφορά και μπήκαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με δύο πόντους (47-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο και η περίοδος έκλεισε με 68-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” μείωσαν σε 74-69 πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως με “έξυπνα” σφυρίγματα οι κ.κ. Σπυρόπουλος, Κόλλιας έκοψαν κάθε διάθεση για ανατροπή, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι 87-75, υπέρ των γηπεδούχων.

Επόμενο παιχνίδι για τους “πράσινους” είναι το μεγάλο ντέρμπι της κατηγορίας, την προσεχή Τρίτη 6 Δεκεμβρίου και ώρα 19:45, στο “Χρ. Αγγουράκης” κόντρα στον Ίκαρο Ν. Σμύρνης. Οι παίχτες του κ. Δεσποτάκη, οι οποίοι ήταν σαν τους “τσιγγάνους” από την αρχή του πρωταθλήματος και αγωνίζονταν ως γηπεδούχοι στη Μάνδρα, επιτέλους θα αγωνιστούν στο Χαϊδάρι για πρώτη φορά τον μήνα Δεκέμβριο! Κάλιο αργά, παρά ποτέ!

Ένωση Ιλίου-Δάφνη Δαφνίου 87-75
Δεκάλεπτα: 21-32, 47-45, 68-58, 87-75
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Κόλλιας
Ένωση Ιλίου (Καράμπελας): Βαϊδάκης 7, Μπέλλας Ι. 16 (5), Αρχιμανδρίτης, Φουντάς 21 (5), Πανουσόπουλος Θ., Τσολάκης 13 (1), Σκαλωμένος 12 (1), Μπέλλας Ο. 15 (2), Στρατομήτρος, Βαλσαμούλης 2, Γεωργιάδης 1, Πανουσόπουλος Κ.
Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Ρώης, Θεοδοσίου 4, Κωνσταντώνης 12 (1), Παλαντζάς 4, Γκίνης 17 (2), Αθανασάκης, Κορρές 9 (1), Φιλιππόπουλος 9 (1), Τσελεμπής 20 (4).