17/10/2016
ΝΕΑ

Χαϊδάρι 24ώρες

Άλωσε το Αίγιο η Δάφνη Δαφνίου
Νέα επιβλητική εμφάνιση για τους αθλητές του κ. Δεσποτάκη, οι οποίοι πέρασαν από την δύσκολη έδρα του Αιγίου, επικρατώντας του τοπικού Κεραυνού με 78-90.
Οι φιλοξενούμενοι, ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του ματς, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους, να κυνηγούν συνεχώς στο σκορ. Οι “πράσινοι” πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με διαφορά που ανερχόταν στους 15 πόντους και όλα έμοιαζαν πιο εύκολα για την επανάληψη.

Η ομάδα του Αιγίου όμως, κατάφερε να καλύψει διαφορά 18 πόντων και να μειώσει στον πόντο πέντε λεπτά πριν τη λήξη (72-73) και όλοι πίστεψαν ότι στα τελευταία λεπτά θα είχαμε μία αναμέτρηση θρίλερ. Οι παίκτες της Δάφνης όμως και ιδιαίτερα ο Μιχόπουλος, με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα “καθάρισαν” το παιχνίδι, για να έρθει το τελικό 78-90.
Σκλάβος-Φωτίου και Στογιάνοβιτς ξεχώρισαν από τον Κεραυνό, ενώ από τους “πράσινους” Γκίνης και Μιχόπουλος ήταν εξαιρετικοί, πετυχαίνοντας από πέντε τρίποντα ο καθένας.

Δεκάλεπτα: 18-23, 35-50, 58-69, 78-90.
Κεραυνός Αιγίου (Καραγιάννης): Στογιάνοβιτς 15 (3), Δούρος 2, Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Κάντας 3 (1), Φωτίου 16 (2), Ζύγας 2, Σούλης 2, Σκλάβος 22 (3), Κουκουλομάτης 2, Σκόνδρας 7 (1), Καραγιάννης 2.
Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Κωνσταντώνης 7 (1), Παλαντζάς 3 (1), Γκίνης 25 (5), Αθανασούλης 6, Μιχόπουλος 21 (5), Φιλιππόπουλος 10, Κορρές 3 (1), Τσενεμπής 7 (1), Θεοδοσίου 8 (2), Ρώης, Παπαδόπουλος, Μαυροειδής.