ΚΥΠΕΛΛΟ: Χαλάνδρι ΑΟΚ - Απόλλων 59-63

ΝΕΑ
22/12/2013

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑ εξασφάλισε ο Απόλλωνας κερδίζοντας το αξιόλογο Χαλάνδρι με 63-59, σε ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι.
Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-0, όμως γρήγορα οι γηπεδούχοι επέστρεψαν για να κλείσει το ημίχρονο 30-33.

Στη 3η περίοδο το Χαλάνδρι επέβαλε το ρυθμό του και προηγήθηκε ακόμα και με +6 πόντους. Το 4ο δεκάλεπτο στην αρχή του έδειχνε ότι τα πράγματα δεν θα πήγαιναν καλά για τον Απόλλωνα, όμως στα τελευταία 5 λεπτά η παρουσία της ομάδας ήτα καταλυτική, κέρδισε όλες τις μονομαχίες  κοντά στο καλάθι (εκεί που είχε πρόβλημα αμυντικά) και τελικά κέρδισε δίκαια.

Επόμενος αντίπαλος για το Κύπελλο ο νικητής του αγώνα Άγιου Ανάργυροι - Παπάγος.