ΟΜΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ - ΑΠΟΛΛΩΝ 40-78

20/11/2013
ΝΕΑ

Από το planetapollonbc.gr

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Μάριου Δεσποτάκη, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης πέρασε δια περιπάτου από το κλειστό του Παπάγου επικρατώντας της Ολυμπιάδας με 40-78 . Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους κυανόλευκους ο Δημήτρης Μπίτσικας (24π, 4 τρ) ενώ τον ακολούθησαν o Aντώνης Κουτσουβάς (13π, 1 τρ) και ο Μπάμπης Αθανασάκης (11π).

Ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος με στόχο να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-20. Οι παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Ολυμπιάδα προσπάθησε να μειώσει αλλά εξαιτίας της εκπληκτικής άμυνας των κυανόλευκων ήταν εξαιρετικά άστοχη με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά να φτάσει στο +19 (19-38). Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, ο Απόλλωνας συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με πόντους εκτοξεύοντας την διαφορά στο +33 (31-64) . Η ομάδα μας δεν χαλάρωσε ούτε καν στην τέταρτη περίοδο, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τέταρτο δεκάλεπτο δέχθηκε μόλις 9 πόντους με τελικό σκορ το 40-78.

Σε ένα παιχνίδι που μπορεί να μην προσφέρεται για ιδιαίτερα συμπεράσματα και αναλύσεις καθώς η τεράστια διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής από την αρχή, ωστόσο δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την σοβαρότητα, την συνέπεια και την πειθαρχία που επέδειξαν όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν, χαρακτηριστικό της φιλοσοφίας που διακατέχει την ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα και τα αποτελέσματα της βγαίνουν στο παρκέ κάθε αγωνιστική όλο και πιο έντονα.